نقد و بررسی خودروی ام‌وی‌ام x22

Discussion in 'Off-Topic Chat' started by chemistry21, Nov 23, 2019.

 1. chemistry21

  chemistry21 Noob

  Joined:
  Jan 27, 2018
  Messages:
  0
  برند چری که بعضی محصولات خود را با نام MVM در ایران عرضه می‌کند، باسابقه‌ترین برند چینی فعال در کشور محسوب می‌شود. کراس‌اورهای چری، با نام تیگو شناخته می‌شوند و نام اصلی X22 از برند MVM، تیگو ۲ است که البته در کشور چین با نام تیگو X3 فروخته می‌‌شود.

  خودرو ام‌وی‌ام x22 چه نوع اتومبیلی محسوب می‌شود؟

  یکی از نقاط قوّت خودروی ام‌وی‌ام x22 طرّاحی این خودرو می باشد و دلیل این امر را می‌توان در چند خط توضیح داد. اوّلین دلیل این مسئله این مورد است که این خودرو می‌تواند در دسته‌ای غیر از خودروهای کراس اوور کوچک، بدون آن‌که بیش از حدّ معمول عجیب و یا عادّی تلقّی شود، دسته بندی شود. با دقّت کردن به ویژگی‌های این خودرو می‌توان به این مسئله به راحتی و بدون بزرگ‌نمایی پی برد. همین دلایل را می‌توان در رابطه با فضای کابین این خودرو نیز در نظر گرفت؛ البتّه چنانچه از برآمدگی‌های برّاق طرّاحی داخلی این خودرو که خودروسازان چینی عاشق آن هستند چشم‌پوشی کنیم.

  تنها قسمت عقبی این اتومبیل است که نتوانسته است نظر مساعد من را جلب کند. تزئینات برّاق این اتومبیل با طرّاحی کلّی آن سازگار نیستند و چراغ‌های جلویی خودرو به دلیل این‌که قسمت اعظم آن‌ها در قسمت کناری اتومبیل قرار گرفته‌اند کوچک‌تر از حالت عادّی دیده می‌شوند. با این حال، این اظهار نظر می‌تواند سلیقه‌ای باشد زیرا این طرّاحی موجب نازیبا شدن این خودرو نشده است.

  نکته‌ی دیگری که در رابطه با طرّاحی این خودرو وجود دارد این مسئله است که طرّاحی این خودرو حسّ کپی بودن آن را به مخاطب القا نمی‌کند. البتّه افرادی نیز وجود دارند که این خودرو را با سایر خودروهای کراس اوور مقایسه می‌نمایند ولی این شباهت‌ها به هیچ‌عنوان در چشم مخاطبان دیده نمی‌شوند. این ویژگی در رابطه با فضای کابین این خودرو نیز وجود دارد و دلیل آن این مسئله است که کمپانی چری از قطعات داخلی خودرو به مانند سایر کمپانی‌های خودروسازی استفاده نمی‌کند.

  اگرچه کیفیّت خودروهای چینی در حال افزایش می‌باشد ولی در اکثر نقاط دنیا خودروهای چینی با پیش‌فرضی از خودروهایی بی‌کیفیّت نظاره می‌شوند. بنابراین، این خودروسازان مجبور هستند تا برای جذب مخاطبان بیشتر جدّیّت بیشتری را در پیدا کردن جایگاه خود بکار ببرند. این خودروسازی‌ها باید خودروهای خود را با قیمت پایین‌تری نسبت به خودرو‌های برندهای معتبر دنیا به بازار ارائه کنند و همچنین، باید این خودروها را به امکانات متعدّدی مجهّز نمایند.

  خودروی ام‌وی‌ام x22 با چنین ویژگی‌هایی به بازار عرضه شده است. این خودرو با امکاناتی همچون: شیشه بالابرهای برقی، سیستم تهویه‌ی مطبوع، کامپیوتر سفری، صندلی‌های چرمی و پارچه‌ای، چراغ‌های LED روشن شونده در طول روز، سیستم ایزو فیکس، سیستم کنترل فشار باد لاستیک‌ها، سنسور پارک در قسمت عقب خودرو، آینه بغل‌هایی با تنظیم برقی، ترمز‌های الکتریکی و دیسکی برای هر 4 چرخ اتومبیل و رینگ‌های 16 اینچی به بازار ارائه می‌شود.  [​IMG]

  شرکت چری برخی از امکانات مهم و پر طرفدار را تنها در مدل فول آپشن این خودرو ارائه داده است. این امکانات شامل مواردی همچون: سیستم کنترل پایداری و چسبندگی خودرو، کروز کنترل، دوربین نمای پشتی خودرو و صفحه نمایش 8 اینچی هستند. این امکان فراهم شده است تا علاقه‌مندان به نصب سقف‌هایی متفاوت بر روی خودروهای کراس‌اوور یک سقف مشکی رنگ را با پرداخت مبلغی معادل با 1500 دلار بر روی این خودرو نصب نمایند. و خودروسازی چری برای آن‌که خودی نشان داده باشد و نیز طعنه‌ای به خودروسازی رقیب خود یعنی خودروسازی JAK زده باشد، این سقف را واقعاً با رنگی متفاوت به بازار عرضه کرده است و مانند مدل ساخته شده توسّط شرکت JAK، این قسمت از خودرو توسّط یک پوشش مصنوعی پوشیده نشده است!

  برخی از امکانات این خودرو از کیفیّت مناسبی برخوردار نیستند. سیستم مولتی‌مدیای این اتومبیل، مخصوصاً زمانی که می‌خواهید تلفن همراه هوشمند خود را به آن متّصل کنید، بسیار کسل کننده می‌باشد. از آن‌جایی که این سیستم از نرم‌افزار‌های اندروید و IOS پشتیبانی نمی‌کند، شما نیاز دارید تا تلفن همراه خود را به وسیله‌ی Bluetooth و کابل USB به این سیستم نصب کنید تا بتوانید یک عکس را به صفحه نمایش این خودرو انتقال دهید.

  داشبورد این خودرو بسیار شبیه به داشبور خودروی شورلت Agile می‌باشد و مواردی همچون نشانگر دور موتور خودرو در جهت عقربه‌های ساعت نیز نتوانسته است تا کمی از این شباهت بکاهد. نشان‌گر اعداد کامپیوتر مرکزی این خودرو بسیار کوچک می‌باشد و باید تغییرات زیادی بر روی آن صورت بگیرد. به عنوان مثال، مصرف سوخت اتومبیل به ازای طی کردن مسافتی معادل 100 کیلومتر نشان داده می‌شود؛ در حالی که فشار تایر‌ها بر حسب واحد اندازه‌گیری بار(Bar) نمایش داده می‌شوند.

  خودرو ام‌وی‌ام x22 چه تفاوت‌هایی با نسل قبلی خود دارد؟

  خودروی ام‌وی‌ام x22 می‌تواند باعث ایجاد تناقض در شما شود. از یک طرف، این خودرو بهترین خودروی چری در کشور برزیل می‌باشد. طرّاحی داخلی این خودرو علیرغم استفاده‌ی زیاد از پلاستیک سخت به خوبی انجام گرفته است. ساختار این اتومبیل خوب به نظر می‌رسد و خبری از قرارگیری قطعات در جایگاه‌های نامناسب و یا اضافه شدن پیچیدگی‌های بی‌مورد در این خودرو وجود ندارد. از طرف دیگر، ایراداتی در هنگام سرعت‌گیری این خودرو آشکار می‌شوند.

  [​IMG]

  [​IMG]


  برای شروع، ارتفاع صندلی این خودرو بیش از حالت عادّی می‌باشد. درست است که خودروهای کراس اوور و شاسی بلند برای القای بیشتر حسّ قدرت معمولاً صندلی‌های خود را در ارتفاع بیشتری نصب می‌نمایند، ولی در خودروی ام‌وی‌ام x22 در انجام این کار زیاده‌روی شده است. حتّی با نشستن در پایین‌ترین ارتفاع ممکن نیز سر من همچنان به سقف اتومبیل برخورد می‌کرد؛ در حالی که قدّ من تنها 1.63 متر است! برخی از روزنامه‌نگاران و منتقدان قد بلند در هنگام نقد این خودرو موهای خود را برای به سخره گرفتن این مسئله اصلاح نمودند! بدون در نظر گرفتن این مشکل، جای‌گیری صندلی راننده مناسب می‌باشد. غربیلک فرمان این اتومبیل بسیار خوش‌دست می‌باشد و صندلی‌های آن راحت هستند. حجم صندوق عقب این اتومبیل 420 لیتر است و کافی به نظر می‌رسد.


  با فشار دادن پدال گاز این اتومبیل متوجّه ارتقاء سازی‌های صورت گرفته بر روی موتور این اتومبیل شدم و این تغییرات بهتر از بهبودهای صورت گرفته بر روی موتور 1.5 لیتری از نوع Celer می‌باشد که توسّط شرکت‌های خودروسازی چری و Caoa ساخته شده است. موتور این خودرو 115 اسب بخار انرژی تولید می‌کند که این مقدار 2 اسب بخار بیشتر از موتور قبلی می‌باشد و این حجم از انرژی در 6000 دور در دقیقه به حدّاکثر میزان خود می‌رسد. اگرچه میزان گشتاور این موتور به 149 نیوتن‌متر کاهش یافته است، ولی اکنون این مقدار گشتاور در 2700 دور در دقیقه ایجاد می‌شود. گیربکس 5 سرعته‌ی این اتومبیل بسیار لذّت بخش و دقیق عمل می‌کند و ترمز‌های 4 چرخ و دیسکی این اتومبیل در طول مدّت زمان کوتاه آزمایش این خودرو عملکرد مناسبی را از خود نشان دادند.

  متفاوت بودن حدّاکثر دور موتور مورد نیاز برای کسب حدّاکثر توان و گشتاور موتور این خودرو رانندگی و هدایت کردن آن را مختل می‌کند. این خودرو در سرعت‌های پایین بسیار هوشمندانه عمل می‌کند و کامپیوتر مرکزی آن در دور موتور 1500 دور در دقیقه تعویض کردن دنده را توصیه می‌کند. امّا در رانندگی در جادّه قضایا به صورت متفاوتی پیش می‌روند. در 2700 دور در دقیقه قدرت موتور افت می‌کند و راننده مجبور است تا پای خود را بر روی پدال گاز فشار دهد تا دور موتور خودرو کاهش پیدا نکند. در هنگام سبقت گرفتن باید دور موتور اتومبیل بیشتر از 4500 دور در دقیقه باشد و در غیر این صورت شما با کمبود قدرت موتور مواجه خواهید شد.


  کار کردن موتور در دور موتور بالا مشکل دیگری را ایجاد می‌کند و آن مشکل صدای بالای موتور می‌باشد و این مسئله در دور موتورهای بیشتر از 3000 دور در دقیقه ظاهر می‌شود. در دور موتور 4000 دور در دقیقه این احساس به شما دست خواهد داد که گویا موتور اتومبیل در کنار شما نشسته است! این مورد در کنار صدای بادی که در قسمت‌های کناری خودرو ایجاد می‌شود خودروی ام‌وی‌ام x22 را به یک خودروی پر صدا تبدیل می‌نماد. فرمان این خودرو از نوع هیدرویک می‌باشد و خَلاصی زیادی را تا هنگام چرخاندن غربیلک فرمان به هرکدام از جهت‌ها را دارد و تنها چرخاندن کامل فرمان منجر به تغییر جهت چرخ‌ها می‌شود.


  سیستم تعلیق این خودرو از دیگر ایرادات آن محسوب می‌شود. به دلیل سفت بودن این سیستم تعلیق، شما تمامی ناهمواری‌های سطح جادّه را احساس خواهید کرد. من وضعیّت این خودرو در ترمز‌های ناگهانی را بررسی کردم و این خودرو در این حالت لرزش‌های فراوانی را متحمّل شد؛ به گونه‌ای که به نظر می‌رسید این عمل بر روی آسفالت نامناسب و بی‌کیفیّت صورت گرفته است. خطّ ترمز این اتومبیل بیشتر از حدّ عادّی شد ولی ضربات شدید را به هنگام عبور از دست‌انداز‌های بزرگ به کابین منتقل می‌کرد و در هنگام توقّف نیز نمی‌توانست به درستی خودرو را در جای خود حفظ کند. از این خودرو برای طی کردن مسافت‌های کوتاه استفاده کنید و سعی کنید تا از مسیرهای جادّهای خارج نشوید تا گرفتار شرایط ذکر شده نگردید.


  قیمت خودرو ام‌وی‌ام x22 چقدر است؟


  عواملی همچون: قیمت مناسب این خودرو، طرّاحی و القای این احساس که این خودرو از امکانات مناسبی برخوردار است موجب فروش این خودرو شده است. قیمت این خودرو 59,990 هزار دلار است و ارزان‌تر از رقبای خود می‌باشد و از این نظر با رقیب اصلی خود یعنی JAK T40 هم‌قیمت است. چنانچه شما سال گذشته اقدام به خرید این خودرو می‌نمودید، به دلیل مشکلات ناامید کننده‌ی موتور این خودرو، با دردسرهای فراوانی مواجه می‌شدید. ولی اکنون که شرکت Caoa بر روی بازار خدمات پس از فروش این خودرو و کمپین‌های تبلیغاتی متعدّد برای این خودرو سرمایه‌گذاری نموده است، این اتومبیل به یک گزینه‌ی جذّاب برای کسانی که می‌خواهند هزینه‌ی کمی را برای خرید خودرو خرج نمایند و نسبت به خودروهای چینی آزاد اندیش هستند تبدیل شده است.

  [​IMG]  جهت خرید قطعات یدکی ام وی ام X22 می توانید از بخش فروشگاه سایت ما دیدن فرمایید.
   

Share This Page